Listopad

Život v rybníce         8.11.2012

Dnes jsme se vyjímečně setkali v Kaštánku ve čtvrtek. Konečně se na nás usmálo i sluníčko a děti se nemusely schovávat v plátěnce. Všichni jsme se hezky přivítali a s pomocí básniček a říkadel taky protáhli svá tělíčka. Byli jsme jako stromy ve větru a děti taky běhaly jako ježci a hledaly jablíčka. Nezapomněli jsme ani na hry s padákem, děti se s ním točily, maminky je na něm vozily jako na kolotoči, a pak přišel čas na žabičky. Děti je všchny vyhnaly z rybníčku a pak je všechny posbíraly.

Když jsme si už pohráli i zacvičili, přišel čas na naši tvořivou dílnu. Dnes jsme si vyrobili "žabky klapačky". Děti s pomocí maminek žabičky krásně vymalovaly a přilepily vykulená očička. Pak si děti vymalovaly broučky, které budou moct vypustit do přírody.

Po takové těžké práce je čas na svačinku. A po svačince honem honem na pohádku! Po pohádce si děti procvičily barvičky, zazpívaly, rozloučily se a po krásně stráveném dopoledni nastal čas zalézt pod peřinku a načerpat nové síly.

A na přístě se těší i                                               Romana a Kubík Elingrovi

 

Halloween         13.11.2012

Dnešní název Kaštánku zněl trochu strašidelně, ale žádné strašení se nekonalo. A jak by mohlo. Večer nás přece čeká lampionový průvod, uspávání broučků a snad i sladká odměna. Hned po úvodním básničkování a padákování jsme se vrhli na výrobu světýlek - lampionků. Stačily nám k tomu šikovné ruce, krbičky od sýra, průhledný papír, vykrajovátka, lepidlo, pastelky, voskovky a trocha fantazie. Teta Hanka pro nás připravila i čajové svíčka, tak nsnad nám to večer bude krásně svítit.

Po dobré svačince, která nám sklouzla do bříšek "cobydup" následovala chvilka odpočinku u pohádky. Copak to ten pejsek s kočičkou dnes zase vyváděli? No přeci dort, ale jaký dobrý! Hmm, 100x dobrý! Sto dobrých věcí do něj dali - kousek špeku a myšku, sýr i tvarůžek, mlíčko i špekáčky, slaninu i čokoládu. Ještěže jej nakonec nesnědli, to by je bříška bolela ještě teď. Maminky ještě pilně dodělávaly lampióny a děti se vrhly na písničky. Přeci musíme broučkům nějakou pěknou zazpívat, aby se jim dobře spalo. Co třeba tuhle? :

        Na políčku v jetelíčku, tam, kde potok pramení,

        dobře je nám po tělíčku, zákonem jsme chránění.

        Sosáčkama sosáme bez přestání to samé.

        Do pěti, do pěti, do pěti

        musíme být u maminky v doupěti.

 

        Čmela, čmela, čmelačiska - to jsou kluci veselí,

        jestli se vám, děti, stýská, najdete nás v jeteli.

        Sosáčkama sosáme bez přestání to samé.

        Do pěti, do pěti, do pěti

        musíme být u maminky v doupěti.

Tak lampióny máme hotové, písničku naučenou, broučky z kamínků vyrobené už od minulea můžeme se těšit na večerní stmívání.

 

        Amálka, Milánek, Julinka a Mirka Grossovi              se už nemohou dočkat!

 

Lampionový průvod - uspávání broučků        13.11.2012 večer

Za tmy přicházela už z dálky dobře viditelná malá světýlka lampionů k mostu přes řeku Svratku. A že se nás malých broučků sešlo opravdu hodně, bylo světla téměř jako za bílého dne. Všchny tety nás přivítaly, poslední opozdilci si ještě honem rychle rozsvítili lucerničky a už jsme mohli projít kouzelnými brankami do říše broučků. Cesta kolem řeky a fotbalového hřiště byla opravdu temná. Z dálky se náš průvod vinul jako žlutá stužka tmou až k tunelu. U tunelu nastala ta chvíle, kdy jsme naše malé kamínkové broučky uložili pod keř do listí, aby se jim dobře spalo a nebylo jim zima. Na rozloučenou od nás broučci uslyšeli písničku "Na políčku v jetelíčku...", zavřeli očička a už spali a spali a spali...

My jsme vyrazili ke starému bystrckému hřbitovu, kde na nás čekal sladký poklad. Ale jakpak se takový poklad ve tmě hledá? No přeci podle světýlek! Netrvalo dlouho a už si všechny děti pochutnávaly na Brumících.

Teta ještě každému rozdala upomínkové listy s Brumdou a Čmeldou a už nás čekala jen cesta domů do postýlek.

Krásnou dobrou noc přejí         Julinka, Milánek s Amálkou a maminka Mirka Grossovi

 

Návštěva knihovny        20.11.2012

V úterý 20.listopadu byste nás v bystrckém Společenském centru hledali marně, zato v knhovně Jiřího Mahena měli plno.

Sešli jsme se na zastávce Vondrákova a čekali na desátou. Přesně v deset hodin se dveře otevřely a před námi stála usměvavá paní vedoucí knihovny a srdečně nás zvala dál.

Na naše malé čtenáře čekal koberec plný hraček a hlavně pěkné povídání o knížkách, pohádkových postavičkách a zvířátkách. Kdo zatoužil se výtvarně vyjádřit, měl u stolečku k dispozici papír a pastelky. Také maminky nepřišly zkrátka, na stole ležela spousta knižních novinek.

Povídání o knížkách rychle uteklo, některé maminky si dokonce vyřídily čtenářskou průkazku a hned vypůjčily zajímavé knížky, a my ostatní se těšíme, že se v bystrcké knihovně zase brzy sejdeme.

 

                                        Tomášek a Jitka Dufkovi

 

Pojďme si protáhnout tělíčka        27.11.2012

Dnešní úterní kub vedla teta Mirka, která si pro nás všechny připravila spoustu nových básniček zaměřených na protažení celého tělíčka. Potom jsme si hráli s plachtou a šli si tvořit krásné kouzelné hůlky. Tvorba hůlek děti a maminky zaměstnala na hodně dlouho. Hlavně práce s krásnými holografickými papíry se ukázala jako nejzákeřnější. Papír nešel normálně přilepit, musel se podlepovat oboustrannou lepící páskou. To práci značně zpomalovalo. Ale výsledek stál rozhodně za to.

Po výtečné svačince si teta Mirka připravila pro děti krásnou pohádku. Po pohádce přišel čas kouzel. Děti si vzaly do rukou své nové hůlky a pomocí kouzelné formule:" Čáry, máry fuk, ať tu není kluk, ať tu nejsou holčičky, ať tu... např. skáčou žabičky" se děti měnily v různá zvířátka.

A pak už byl nejvyšší čas začít uklízet a vydat se domů na zdravý oběd. A celý týden se můžeme těšit, že za námi do klubu přijdou čertíci, andělé a Mikuláš.

 

                        Hanka a Barborka Řičicovi