Říjen

Cirkus        2.10.2012

Dnes jsme měli malinko jiné téma, a to CIRKUS. Zvířátka nás ale neopustila ani tady. Povídali jsme si nejenom o tom, která zvířátka můžeme v cirkuse vidět, ale i o tom, co dokáží, jaké vydávají zvuky. Nechyběly ani skákající balónky a barevný kolotoč, u kterého jsme si zazpívali mnoho písniček a říkadel.

Jelikož jsou v cirkuse hlavní postavčikou klauni, tak jsme si jednoho vyrobili. Děti malovaly prstovými barvami, maminky vystřihovaly a obkreslovaly. Nakonec vznikl krásně, barevný klaun.

Následovala svačinka - chlebíček s mrkvovou pomazánkou, která všem moc chutnala.

S plnými bříšky jsme se přesunuli na pohádku a na "klanovu dráhu". Zde děti plnily různé úkoly jako chůze po provaze, jízda na koníku, žonglování, přeskok přes židličky a plazení se tunelem. Za každý splněný úkol dostaly razítko, a kdo měl řádně splněno, dostal omalovánku klauna. Nakonec jsme se rozloučili a rozešli do svých domovů.

                                           Johanka, Terezka a Táňa Hrbáčkovi

 

Dýňová strašidýlka         9.10.2012

Hned při příchodu do klubu si nešlo nevšimnout krásných dýní, které byly již připraveny na stolech. Pestré barvičky nám hned vykouzlily úsměvy na tvářičkách a provázely nás celým dnem. Na začátku nás přivítala kočička s pejskem. Každého pěkně pohladili tlaičkou a přislíbili zahrát po svačince pohádku. A pak už jsme se vrhnli na básničky, říkadla, padák, kuličky a cvičení. Procvičili jsme si prstíky, kutáleli se s bramborou, upekli chleba i makový závin a napsali dopis pro strýčka. Ze země nás zvedla krásná nová básnička - přímo říjnová:        "Říjen barví stromy v kraji,

                                           jablíčka se červenají.

                                            Nad kopcem se směje drak,

                                            letí vzhůru do oblak."

Pak uz nám nic nebránilo vrhnout se na čekající dýně a podle vlastní fantazie z nich udělat rozkošná strašidýlka. A čímpak jsme je ozdobili? No přece vším, co se dá v říjnu naujít venku na procházce. A že toho není málo! Tak například: kaštany, žaludy a bukvice, šípky, barevné listí, kublibabky, plody lípy a javoru i lýkové stužky vypadají výborně :-) Strašidýlka se jednoduše vydařila.

Pěkně nám při práci vyhládlo, a tak jsme si umyli ruce a pustili se do výborné svačinky tety Táni, se kterou jí pomáhala Johanka. Po sladké buchtě už nám v uších zazvonil zvonečček, a to už nás volají kočička s pejskem na pohádku  "O pyšné noční košilce". To vám bylo napínavé. Neprve si pejsek poranil nožičku o střep, kočička to starostlivě ošetřila, nožičku zalepila a krásnou pohádku o košilkách poověděla. Jak jenom to bylo? Kdo si vzpomene? No, v každém případě všechno dopadlo dobře.

Na závěr jsme si ještě zahráli na "auta" a "chodí Pešek okolo". A pak?... už přišlo na řadu zpívání a loučení. Ještě poklidit hračky a už se jde domů. Doma nám celý krásný program připomenou dýňová strašidýlka.

...tak ahoj za týden, těší se i                         Amálka, Milan a Mirka Grossovi

 

Dráček Mráček        16.10.2012

Dnešní ráno nás všechny přivítalo vydatným deštěm, jakoby si náš kamarád Dráček Mráček pozval na pomoc i déšť a chtěl tím dostát svému jménu. Maminky proto oblékly dětem pláštěnky, gumáky a deštníky, a všichni se vydali i přes nepřízeň počasí za kamarády do klubovny.

Přivítali jsme se oblíbenou básničkou a zahřáli se při dalších říkankách. Některé mladší děti si raději hrály na hracím koberci, ale občas se i ony připojily. Hlavně, když tety roztočily duhový padák, do kterého navíc přihodily barevné balónky. Ty se rozutekly po celé klubovně a děti je nosily zpět do krabice. Při tom si procvičily poznávání barviček.

Po této veselé rozcvičce jsme se  už mohli vrhnout na tvoření vlastního dráčka. Maminka ho podle šablony obkreslila a vystřihla a děti se daly do díla. Mohly ho vymalovat vodovkami nebo pastelkami, někteří dokonce prstovými barvami. Nakonec jsme dráčka ozdobili barevným ocasem - to aby při létání pěkně plápolal a byla s ním legrace.

Když jsme měli hotovo, šli jsme si odpočinout na svačinku. Na děti čekal veselý piškot a moc dobrá buchta. Po svačince přišla na řadu pohádka, na kterou se děti vždy těší.

Po té se děti proběhly s dráčkem a zahrály si na semafor. Na zelenou běžet, na červenou stát. To všechny moc bavilo. Na závěr setkání jsme si zazpívali a zahráli písničky na přání. Pak už jsme se rozloučili naší tradiční básničkou a všichni s těšíme na příští týden, kde se snad i setkáme s Večerníčkem.

                                                            Hanka a Ondra Macháčkovi

 

Večerníček            23.10.2012

Dnes ráno nás přivítala v Kaštánku žirafa se šmoulou. Abychom se lépe poznali a zapamatovali si navzájem svá jména, všichni jsme se také žirafce představili. Poté jsme si zopakovali básničky a říkanky, které jsme se již snad všichni naučili, protáhli jsme si prstíky, nohy i celé tělo. S padákem jsme opravili mlýnksé kolo, pásli ovečky, nafoukli bublinu i vyházeli žabky z rybníka. Nakonec se děti svezly i na kolotoči. Poté jsme si s tetou popovídali o Večerníčkovi a mnoha pohádkách, které známe a máme rádi.

Abychom si měli s čím hrát a honit se, poskládaly mamky dětem večerníčkovské čepice, se kterými si děti užily mnoho zábavy. Mezitím jsme ještě také tvořili obrázky z mozaiky lepícího papíru. Všechny děti i mamky trhaly a lepily a lízaly a máčely o sto šest.

Na sváču byla nachystaná výborná buchta s meruňkami a pudinkem, po které se jen zaprášilo.

Nabitou energii děti využily během hraní a řádění  s čepicemi. Celé dopoledne rychle uteklo, ještě jsme si zazpívali, rychle posbírali rozkutálené hračky, rozloučili se a rychle domů na oběd. A všichi se jistě těšíme, jaké dobrodružství nás bude čekat příště.

 

                                                            Lenka  a Eliška Slažanské

 

Listí            30.10.2012

Dnes ráno jsme se opět sešli v Kaštánku. Hned na začátku nás přivítal malý Večerníček, kterému jsme se prostupně představili. Poté jako vždy následovaly říkanky a básničky a oblíbená plachta, na které jsme děti povozili. Básničky jsme zakončili balónky, které se rozutekly po sále.

Později jsme se přesunuli ke stolům, kde si každý mohl vytvoři svůj list. Mohli jsme si vybrat buď bukový, dubový, javorový, kaštan... Na vystřižený list jsme s dětmi lepili buď kousky a nebo kuličky z krepového papíru. Nakonec jsme každý měl krásný barevný lístek.

Po náročném úkolu děti samozřjmě vyhladověly, tak jsme se hned vrhli na svačinku.

Spokojené bříško si říkalo o pohádku. A hned na to jsme se shromáždili do kroužku, kde jsme si mohli zazpívat a zahrát na vybrané nástroje. Dětem se to tak zalíblo, že si neustále říkaly o další a další písničku.

Bylo to krásně zakončené dopoledne a sebou jsme si mohli odnést malou památku ve tvaru lístku. Tak už jen zbylo se rozloučit, poklidit hračky a honem domů.

A opět se zase potkáme za týden, budeme se těšit.                    

                                                                            Verča a Lili Kotrsalovi